TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

13 Kasım 2021

Kredi Kartı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Madde

Kredi Kartı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Madde

Günümüzde taksit imkanlarından faydalanmak ve internet alışverişlerinde kullanmak isteyenler kredi kartı kullanabilirler. Kredi kartı, kişisel bütçenizi düzenlemeniz ve harcamalarınızı daha avantajlı hale getirmeniz için kullanılır. İlk defa kredi kartı kullanacaklar veya yeni kart almak isteyenler için TeklifimGelsin olarak kredi kartı almadan önce mutlaka bilmeniz gereken 10 madde ile bu içeriğimizde detaylı bilgilere yer vereceğiz. Kredi kartı seçiminizi yaparken hayat tarzınız, yaşadığınız il ve ilçe, finansal düzeniniz, bütçeniz ve alışkanlıklarınız gibi birçok etmeni dikkate almanız gerektiği için, bir kişiye uyan kart sizin için mantıklı olmayabilir. Bu yazımızda kredi kartı ile bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bankalar özel limitler belirleyerek verdikleri bir kredi aracı olan kredi kartı günümüzde birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Maaş gününü beklemeden alışveriş yapmak, faturalarını ödemek, yanında nakit parası olmadan alışveriş yapmak ve online ödemelerde indirimlerden faydalanmak isteyenler kredi kartı kullanabilirler. Kredi kartı almadan önce nelere dikkat etmeliyim sorusunu kart kullananlar veya kullanmayanlar en avantajlıyı bulmak için sormaktadırlar.

Kredi kartı nakit paranız olmadığında web sitelerinden, uygulamaların ödeme seçeneklerinde ve fiziki veya sanal POS cihazlarıyla kafe, restoran, AVM gibi yerlerde alışveriş yapabilmenizi sağlarlar.

İlk olarak ne amaçla kredi kartı kullanmanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Bankalar, kampanyalar ile farklı kullanım amacına uygun kredi kartları vermektedir. Aynı banka içerisinde farklı limitlerde avantajlı kartlar bile bulunmaktadır. Kredi kartı seçimizi bireysel ihtiyaçlar dahilinde yapmanız gerekmektedir. İlgili içeriğimize göz atın: En Doğru Kredi Kartı Kullanımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Size uygun limitler ile bankaların kredi kartlarını TeklifimGelsin ile karşılaştırabilir ve en uygun olan için bankanızdan kart talep edebilirsiniz.

kredi kartı başvurusu

Kredi Kartı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı alabilmek aslında oldukça kolaydır. Bankalar düşük faizlerle kredi kartını kullanıcılarına vermek isterler. Kredi çeşitleri gibi yüksek miktarlara sahip olmayan bu kredi aracı, bankalar tarafından kolaylıkla alınabilmektedir. Peki, kredi kartı almak için gereken şartlar nelerdir?

Kredi kartı kullanma alt yaş sınırı reşit olma yaşı olan 18’dir. Bunun nedeni 18 yaşının altında olan kişilerin imza yetkisinin aile bireylerinde olmasıdır. Öte yandan aile bireyleri kendi kredi kartlarına ek olarak ya da cezai yaptırımları kendi üzerlerine alarak 18 yaşını doldurmamış aile bireyleri için kredi kartı alabiliyor.

Kredi kartı alma şartları Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmektedir. Bu yönetmelik gereğince gelir durumu tespit edilemeyen kişilere verilecek kredi kartları limitinin toplamı 2.000 TL olması gerektiği belirtilmektedir. Kayıtlı bir geliri bulunmayan, gelirini belgelendiremeyen, SGK olmayan kişilere verilecek kartların limitleri en fazla 2 bin TL olarak belirlenmektedir. Çalışmayanlar kredi alamaz diye bir durum bulunmamaktadır.

Bankalar, kredi kartı başvurusunda herhangi bir evrak talebinde bulunmuyorlar. Gelirin önemli olduğunu belirtmiştir. SGK ve çeşitli sistemlerden gelir kontrolü sağlanamayan kullanıcılar için bankalar gelir belgesi olarak maaş bordrosu, vergi levhası talep edebilirler. Aynı durum kredi limitini yükseltmek isteyenler için istenebilmektedir.

Hangi Bankadan Kredi Kartı Almalıyım?

Bankalardan kredi kartı almadan önce en önemli hususlardan birisi de banka tercihidir. Kredi kartların avantajları, bankaların uyguladıkları politikalara göre değişiklik göstermektedir. Göz atmak isteyebilirsiniz: Banka Karşılaştırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Hangi bankadan kredi kartı almalıyım, sorusunun cevabına bakalım.

İlk olarak kredi kartınızın amacını belirlemek tercih edeceğiniz bankayı da belirlemektedir. Öğrenci, çiftçi, esnaf olanlar günlük harcamalarını, ticari ödemelerini, seyahat masraflarını karşılamak için farklı avantaj sağlayan kartları kullanabilirler. Harcamalarına göre kartların yıllık ücret ve çeşitli masraflarını hesaplayabilirsiniz. Kredi kartı veren bankaların kartlarını incelediğimizde;

DenizBank Bonus kart 155TL yıllık ücretine sahip ve internet alışverişlerinde 3 ay boyunca 600 TL’ye varan indirim sağlamaktadır.

QNB Finansbank CardFinans kart 162 TL yıllık ücretine sahip ve hediye para ile 1500 TL’ye kadar alışverişlerinizi bedavaya getirmenizi sağlamaktadır.

Yapı Kredi Worldcard 160 TL yıllık ücretine sahip ve ayda 1500 TL’ye varan puan ve indirim kazanmanızı sağlar.

Akbank Axess kart için yıllık ücret alınmaz ve 900 TL’ye varan Chip para kazanılmasını sağlar.

Enpara kredi kartı için yıllık ücret alınmamaktadır ve harcamalar faizsiz ve ücretsiz olarak taksitlendirilebilmektedir.

Kredi kartı ile ilgili diğer yazımıza göz atmak için tıklayınız.

bankaların kredi kartı başvurusu nasıl yapılır

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartının başvurusu kredi çekmeye göre oldukça kolaydır. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, nerden yapılır?  Kredi kartı, bankaların size özel limit tanımlayarak verdikleri kredi çeşididir. Kredi kartını, bankanızın uyumlu olduğu POS cihazlarında ve online alışverişlerde kullanabilirsiniz. Ödeme yaparken kredi kartı ile taksitlendirme yapabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu için banka şubelerine gidebilir, mobil ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Dijitalleşme sayesinde bankalar internet ve teknolojiyi oldukça iyi kullanmaktadır. Krediler için bile kolay başvuru yapılabilirken, şubelere gidebilir, bankaların saha satışlarında çalışanlarına, müşteri hizmetlerine, SMS ile başvuru yapılabilir. Ayrıca bankaların uygulamalarını indirebilir veya internet bankacığa girerek bir bankanın farklı kredi kartlarını inceleyebilirsiniz.

Onlarca bankanın kredi kartı teklifini karşılaştırmak için TeklifimGelsin platformunu kullanabilir ve en avantajlı kredi kartını almak için bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Kimler Kredi Kartı Sahibi Olabilir?

Kredi kartı alabilmek günümüzde çok zor bir durum değildir. Kredi kartı alabilmek oldukça kolaydır. Kimler kredi kartı sahibi olabilir,

Kredi kartı almak isteyen kullanıcılar, belirli bir gelir şartına bağlı kalmadan kredi kartı kullanabilirler.

18 yaşını doldurmuş herkes kredi kartı başvurusunda bulunabilir, yaş sınırının bir üst limiti bulunmamaktadır.

Gelir durumu yetersiz olanlar, ay sonunu getirmekte zorlananlar kredi kart sahibi olabilirler.

İnternet alışverişlerinde kullanarak kupon ve internet indirimlerinden faydalanmak isteyenler kullanabilirler.

Teknoloji, market alışverişlerinde taksit yaptırmak, indirim veya bonus kazanmak isteyenler kredi kartı kullanabilirler.

Kredi kartları pek çok sektörde çalışanlar ve iş sahipleri için oldukça kullanışlıdır. Esnaflar, çiftçiler, hayvan işletme sahipleri, ticari işletmeler, öğrenciler, şoförler, seyahat severler kredi kartlarını kullanabilirler.

en avantajlı kredi kartı

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartlarında belirlenen limitler kullanıcıların ödeyebileceği tutarda tutulmaktadır. Kart kullanmak isteyenlerin en çok merak edilen kredi kartı limiti nasıl belirlenir, sorusuna baktığımızda;

Kredi kartı limiti belirlenirken yapılan hesaplamalar son düzenlemelere göre şu şekildedir sıralanmaktadır;

Bireye verilecek kredi kartının limiti ilk yıl için gelirinin maksimum iki katı, ilk yıldan sonra ise gelirinin maksimum dört katı olacak şekilde hesaplanır. Gelirinizin her yıl arttığı hesaba katıldığında her yeni yılda kredi kartınızın limitinin de artacağı söylenebilir.

Kredi kartını aktif bir şekilde kullananların en büyük sorunlarından bir tanesi de yetersiz bakiye ve limit konusudur. Kredi kartı limitinizi arttırmak için ilk olarak gelir durumunuzun iyileştiğini belgelemelisiniz.

İşiniz yokken kart aldığınızda, işe girdikten sonra gelirinizi belgeleyen raporlar ile bankaya başvuru yapabilirsiniz. Gelir durumuzda herhangi bir değişiklik yoksa kredi notunuzu arttırmak için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Kredi notunuzu arttırmak kredi kartı limitinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Hesap Kesim Tarihinizi Neye Göre Belirlemelisiniz?

Kredi kartı ile yapılan harcamaların ilgili kişiye borç olarak yansıtıldığı tarihe hesap kesim tarihi denir. Hesap kesim tarihi aylık olarak belirlenir. Her ay yapılan harcamaların listesi hesap kesim tarihinde kişiye bildirilir. Ay içinde yapılan tüm harcamalarla birlikte geçmiş dönemden kalma ödenmemiş borçlarda harcamaya eklenerek güncel borç olarak hesap kesim tarihinde bildirilir. Hesap kesim tarihinizi neye göre belirlemelisiniz?

Kredi kartınızın hesap kesimi sonrasında borcun ödenmesi için size belirli bir süre verilir. Kredi notunuzun düşmesi ve limitinizi arttırmak için borcunuzun tamamını zamanında ödemeniz gerekir.

Ayın hangi gününde maaşınız yatıyorsa ve geliriniz ne zaman size ulaşıyorsa hesap kesim tarihini, ödeme süresini düşünerek değiştirebilirsiniz. Bankalar belirli sistemler kullanarak hesap kesim tarihlerinde değişiklik yapabilmektedirler. Günü değiştirmek için müşteri temsilcisine ya da bankaya talepte bulunarak değişiktik yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili içeriğimizi okumak isteyebilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

en avantajlı kredi kartı

Kredi Kartı Borcu Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı son ödeme tarihi, hesap kesim tarihinden 9-10 gün sonrasında gelen gündür. Bu tarihe kadar dönem borcunu veya asgari ödeme miktarını ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartı borcu geç ödenirse ne olur, kullanıcılara nasıl yansımaktadır. Asgari ödeme miktarını geç öderseniz, geç ödediğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödersiniz.

Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğine göre bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı üç kere geç ödenirse kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılır. Geç ödemeler sonucunda herhangi yasal veya idari takip süreci başlatılmaz.

Kredi kartının asgari ödemesini dahi 1 ay, diğer bir tabirle takip eden fatura kesim tarihine kadar ödeme yapmazsanız veya asgari ödemenin altında ödeme yaparsanız, bir aylık geçilme ve akdi faiz borcunuza eklenecektir.

Sadece Asgari Ödeme Yapmanızın Ne Gibi Etkileri Olur?

Kredi kartlarınızın ekstraları bazı aylarda bütçenizi zorlayabilir. Bunun için kredi kartı borcunuzun sadece asgari tutarını ödemeyi tercih edebilirsiniz. Peki, sadece asgari ödeme yapmanızın ne gibi etkileri olur?

Sadece asgari tutarı ödediğinizde, asgari tutar düşüldükten sonraki kalan borcunuz için akdi faiz işlemeye devam eder.

Kredi kartının aylık taksitlerinin sadece asgarisi ödendiğinde borç katlanarak büyüyecektir. Bazı durumlarda asgari ödeme yapmak tabi ki kullanışlı olsa da bu bir alışkanlık haline gelmemelidir.

Kredi karına asgari ödeme yapılmasının herhangi bir yasal sınırı yoktur, her ay gerekirse asgari ödeme yapabilirsiniz. Fakat bu durumu sürekli hale getirmek, kredi notunuzu oldukça düşürür ve kredi kartı limitinizde düşüş olabilir. Ayrıca limit artışı için başvuru da yapamazsınız.

Bir takvim yılı içinde asgari ödemesi üç defa geciktirilen kredi kartı nakit avans ve taksitli avans kullanımına kapatılır. Üç defa üst üste asgari tutarın ödenmemesi durumunda ise kredi kartı tamamen kapatılır.

hangi bankanın en avantajlı kredi kartı başvurusu

TeklifimGelsin Kredi Kartı Alırken Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

Kredi kartını almak için bankaların dönemlik olarak yaptıkları kampanyaları değerlendirebilir, farklı meslekler için farklı bankaları tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda TeklifimGelsin kredi kartı alırken ne gibi kolaylıklar sağlar?

Bankaları tek tek dolaşmadan ve tüm detayları öğrenerek onlarca bankanın birbirinden avantajlı kredi kartı tekliflerini TeklifimGelsin platformu sayesinde tek bir sayfada görebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayan en uygun kredi kartlarını karşılaştırabilir ve en uygun olana tek tıkla başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda TeklifimGelsin sayesinde kredi kartı başvurusunda dikkat etmeniz gerekenleri ve bankaların kartı limitlerini saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

Yapmanız gereken kredi kartı sekmesinden, yaş aralığınızı girdikten sonra harcama alışkanlıklarınızı giyim/kozmetik, akaryakıt, gıda/market, teknoloji seyahat ve online arasından seçim yapabilirsiniz. Sonraki adımlarda ise beklentilerinizi ve yıllık ücret isteyip istemediğinizi belirttikten sonra onlarca bankanın tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Etiketler: Kredi Kartı

Yazar: TeklifimGelsin