TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

17 Şubat 2022

Kredi Kartı Başvurusu Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Kredi kartı, en çok kullanılan bankacılık ürünlerinden birisidir. Gerek nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması gerek alışveriş sırasında sunduğu çeşitli kolaylıklar ve fırsatlar sebebiyle, kredi kartı, kullanıcılarına pek çok avantaj vadetmektedir. Ancak, kredi kartı başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu da unutmamalısınız. Ne de olsa, kredi kartı rastgele seçim yapabileceğiniz bir bankacılık ürünü değildir; aksine, kredi kartı seçiminizi dikkatli bir şekilde yapmanız fazlasıyla önemlidir. 

Günümüzde kredi kartı başvurusunun büyük oranda internet üzerinden yapılması söz konusu işlemi fazlasıyla basit hale getirdi. Eğer kredi kartı başvurusu yapıp alışverişlerinizi daha avantajlı hale getirmek istiyorsanız, bu yazımızda bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmek isteyebilirsiniz.

(Daha fazla ayrıntı için: Anında Kredi Kartı Veren Bankalar)

Seçimimi Nasıl Yapmalıyım?

Eğer ilk kez kredi kartı alıyorsanız “Doğru kredi kartı nasıl seçilir?” gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir. Her kredi kartının size uygun olmayabileceğini unutmayarak işe başlayabilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken temel şeyler yaşam tarzınız, harcama ve ödeme alışkanlıklarınız, yaşadığınız yer gibi etmenlerdir. Dolayısıyla, yapmanız gereken şey az önce bahsettiğimiz tüm etmenleri göz önünde bulundurarak farklı bankaların sunduğu çeşitli kredi kartı tekliflerini gözden geçirmek ve size en uygununun hangisi olduğuna karar vermektir. İnce eleyip sık dokumanız gereken bir süreç olsa da doğru kartı seçmenin memnuniyetinizin garantisi olacağından.

kredi kartı başvurusu nasıl yapılır

Daha Önce Kart Almadıysanız Düşük Limitli Bir Kartla Başlayın

Daha yüksek bir kredi kartı limitine erişmek için yapmanız gereken şey iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. Bu durumda düşük limitli bir kredi kartıyla başlamak kredi notunuzu daha kolay yükseltmenizi ve daha yüksek limitli kartlara geçmenizi kolaylaştırır. Örneğin, harcama ve ödeme alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurup limiti 1.000 TL olan bir kredi kartının yeterli olacağını düşünüyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey bu limite sahip bir kart çıkartmak ve bu kartı düzenli olarak ödemek olacaktır. Bu kartı düzenli kullanıp ödeyerek kredi notunuzu arttırabilir ve daha yüksek limitli bir karta geçiş yapabilirsiniz.

(Daha fazla ayrıntı için: Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir? Nasıl Hesaplanır?)

Kredi Notunuzu Yüksek Tutun

Kredi notunuz pek çok farklı faktör tarafından etkilenir. Bunlarla ilgili pek çok yazıya blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Aşağıdaki birkaç yöntem kredi notunu yüksek tutmak için uygulanabilir:

·       Vadesiz Hesabınızda Para Giriş-Çıkışı Olmasına Dikkat Edin: Kredi notunuzu arttırmak istiyorsanız vadesiz hesabınızı ihmal etmemelisiniz. Vadesiz hesabınıza para giriş çıkışı olması kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

·       Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanın: Bankacılık ürünlerini kullanmak kredi notunuzu direkt olarak etkiler. Bu sebeple, düzenli bir kredi kartı kullanıcısı olmanız kredi notunuzun artması anlamına gelir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi düşük limitli bir kartla başlayıp bu kartı düzenli kullanarak kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

·       Otomatik Ödeme Talimatı Verin: Faturalarınızın ya da diğer bankacılık hizmetlerinizin ödemelerini otomatik ödeme talimatı vererek yapmanız kredi notu arttırmak için yapabileceğiniz şeylerden biridir.

·       Borçlarınızı Zamanında ve Düzenli Ödeyin: Bankalar, size vereceği parayı geri ödeyeceğinize ikna olmak ister, tam da bu sebeple borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz. 

(Daha fazla ayrıntı için: Kredi Derecesi Neden Önemlidir? Kredi Dereceniz Kaç Olmalı?)

en avantajlı kredi kartı hangisi

Kredi Kartı Limitine Dikkat Edin

Yüksek limitli bir kredi kartına sahip olmak isteyebilirsiniz ancak unutmamanız gereken bir konu da gelirinizi ve ihtiyacınızı aşan bir kredi kartı limitinin faydasından çok zararı olduğudur. Yüksek bir kredi kartı limiti sizi aşırı harcama yapmaya itebilir, bunun sonucunda da kendinizi ödeyemeyeceğiniz bir borcun içerisinde bulabilirsiniz. Fakat, aylık gelirinizin çok altında olan bir kredi kartı limiti de muhtemelen istediğiniz bir şey olmayacaktır, sonuçta kredi kartınızın amacı özgürce alışveriş yapabilmeniz ve size sunduğu fırsatlardan yararlanıp alışverişlerinizde avantajlı olmanızdır. Bu durumda kredi kartı limitinizin aylık gelirinizin ne çok üstünde ne de çok altında olmamasına dikkat edin. Makul bir kredi kartı limiti ile kartınızı istenmeyen durumlarla karşılaşmadan, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kartların Size Sunduğu Ayrıcalıkları Göz Önünde Bulundurun

Her bankanın farklı kredi kartı seçenekleri sunduğunu unutmamalısınız. Bu durum sizin kredi kartı başvurusu yaparken dikkatli olup her kartın sunduğu ayrıcalıkları ayrı ayrı göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir.

Bankaların birden fazla kredi kartı seçeneği sunmasının temel sebebi her kullanıcının farklı bir önceliğe sahip olması ve tek bir kredi kartının tüm kullanıcılara hitap etmesinin olanaksızlığıdır. Bu sebeple, bankalar birden fazla kart seçeneği sunarak farklı öncelikleri olan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlarlar.

Harcama alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak başvuracağınız kredi kartını buna göre seçmek iyi bir fikir olacaktır. Örneğin, eğer sık sık seyahat eden biriyseniz, uçak bileti alırken size ayrıcalık sağlayacak ve fazla mil verecek bir kart almak avantajınıza olacaktır. Ancak, eğer kartınızı daha çok giyim vesaire alışveriş için harcayacaksanız mağazalarda size taksit ve puan kazandıracak bir kart tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında alacağınız kartın iş birliği yaptığı mağazaları bilmek sizin adınıza fazlasıyla yararlı bir hareket olacaktır. Zira, kredi kartınızın anlaşmalı olduğu marka ya da mağazalardan yaptığınız alışverişler size puan ve ödül kazandıracağı için sıklıkla alışveriş yaptığınız markalarla anlaşması olan bir kart almak alışveriş yaparken size pek çok avantaj sağlayacaktır. 

kredi kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Tüm Teklifleri Gözden Geçirin

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu yükseltmenizin en büyük artısı da daha fazla kredi kartı seçeneğine sahip olmanızdır. Ancak, seçimleriniz kısıtlı bile olsa tüm teklifleri gözden geçirmeden bir karara varmayın. Yukarıda bahsettiğimiz tüm noktalara dikkat edin, karşınıza çıkan ilk teklife atlamayın ve eğer mümkünse daha avantajlı bir kredi kartı alana kadar düşük limitli bir kart kullanarak kredi notunuzu arttırmaya çalışın. Eğer kendinize en uygun kredi kartı teklifini bulduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey başvuruda bulunmak ve kartınızı kullanmaya başlamaktır. Ancak, eğer hâlâ uygun teklifi bulamadıysanız sonraki başlık tam da sizin için.

(Daha fazla ayrıntı için: Kredi Derecesini Yükseltmek İçin 5 Öneri)

Bana En Uygun Kredi Kartı Teklifini En Kolay Nasıl Bulurum?

Kredi kartı başvurusu ile ilgili belki de en can sıkıcı kısım tüm kredi kartı tekliflerini incelemek ve size en uygun teklifi bulmaktır. Tüm bankaların internet sitelerini dolaşmak, online forumlarda farklı kullanıcıların yorumlarını okumak ve en sonunda öğrendiğiniz bütün bilgilere rağmen size en uygun kartın hangisi olduğuna tam olarak karar verememek fazlasıyla yorucu bir durumdur. İşte bu noktada size yardımcı olmak için buradayız. Zira, TeklifimGelsin Kredi Karnesi sayesinde geçmiş kredi borçlarınız ve ödeme alışkanlıklarınız gibi finansal hareketleriniz incelenerek oluşturulan raporunuzda; Kredi Dereceniz ve risk durumunuz gibi detayların yanı sıra size en uygun kredi kartı tekliflerini de görüntüleyebilirsiniz. 

TeklifimGelsin Kredi Karnesi, mevcut durumunuzdan yola çıkarak size en uygun kredi kartı tekliflerini, bu tekliflerle ilgili detayları ve bu tekliflerin başvuru linklerini listeleyerek kredi kartı arayışınızı kolaylaştırır. Bunun yanında, TeklifimGelsin Kredi Karnesi, sahip olmanız gereken kredi kartı limiti ve kredi kartı limiti arttırma yolları gibi bilgiler de sunarak size yol gösterir.

Etiketler: Kredi Kartı

Yazar: TeklifimGelsin