TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

14 Ağustos 2021

Kredi Başvurusu Hakkında Merak Edilen Her Şey 2021

bireysel ihtiyaç kredisi başvuru hakkında merak edilen

Nakit ihtiyacını karşılamak için bankalardan kredi çekilebilir. Bankalar bireysel kullanıcılara ve firmalara çeşitli kredi çeşitlerine göre kredi vermektedir. Kredi miktarları başvurulan kredi çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Banka kredileri bireysel krediler, kurumsal krediler ve ticari krediler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bireysel krediler içerisinde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi yer almaktadır. Bunları almak için bankalara başvuru yapılmaktadır. Kredi miktarları, kredi vadeleri ve belirlenen faizler kullanıcılara ve bankaların politikalarına göre değişiklik göstermektedir.

Bu yazımızda Kredi Başvurusu hakkında 2021 yılında merak edilen her bilgiyi TeklifimGelsin olarak sizinle paylaşacağız. TeklifimGelsin ile kredi hakkında bilmek istediğiniz ve merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Onlarca bankanın tekliflerini TeklifimGelsin üzerinden inceleyebilir ve fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

bireysel ihtiyaç kredisi başvuru hakkında

Kredi Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurusu yapmadan önce bankalar kullanıcıları veya firmaları detaylı bir şekilde incelerler. Kredi başvurusu yapmak için gerekli belgeler kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaç kredisi başvurusu için gerekli belgeler;

● Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgesi,

● İkametgâh veya başvuranın adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura,

● Gelir belgesi; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir. Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterlidir. Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi.

İhtiyaç kredisi başvurusunun onaylanması diğer kredi çeşitlerine göre daha kolaydır. Konut kredisi için gerekli belgelere baktığımızda;

● Özel sektör çalışanı için gerekli belgeler: Maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi, işyeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi.

● Kamu çalışanı için: Maaş bordrosu, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi.

● Kefil, ipotek şartları bazı durumlar dışında aranmaz,

● Emekli için: Emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi.

● Serbest meslek sahipleri için: Güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, tapu fotokopisi.

Kredi başvurusu yapılan banka ile daha önce çalıştıysanız bazı belgeler istenmeyebilir. Banka gerekli görürse ek belgeler de talep edilebilir.

Konut kredileri, yeni ev, konut veya işyeri alacakları zaman nakit ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. İkinci el veya sıfır taşıt alacak kullanıcılar taşıt kredisine başvurabilir ve gerekli belgeler şu şekildedir;

● Özel sektör çalışanı için gerekli belgeler: Maaş bordrosu, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, araç ruhsatı veya proforması, varsa ek gelir belgesi

● Kamu çalışanı için: Maaş bordrosu, araç ruhsatı veya proforması, varsa ek gelir belgesi Emekli için: Emekli aylık dökümü, araç ruhsatı veya proforması, varsa ek gelir belgesi

● Serbest meslek sahipleri için: Güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, araç ruhsatı veya proforması

● Kredi başvurusu yapılan banka ile daha önce çalıştıysanız bazı belgeler istenmeyebilir. Banka gerekli görürse ek belgeler de talep edilebilir.

bireysel ihtiyaç kredisi hakkında merak edilen her şey

Kredi Başvurusu İçin Gereken Şartlar

Bireysel kullanıcıların kredi alabilmesi için bankaların krediyi onaylaması gerekir. Kredi başvurusu için gereken şartlar nelerdir;

● Kredi başvurusu yapacak kullanıcıların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir,

● Kredi almak için yeterli kredi notuna sahip olmak,

● Yeterli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgelendirebilmek,

● Yeterli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmak,

● Kredi alabilmek için ipotek verilecekse ve kredi başvurusu yapacak kişi evliyse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi,

● Banka, kredi için kefil istiyorsa kefil olacak kişinin şartlara uygun olması gereklidir.

Kredi başvurusu için gereken şartlar bankaların uyguladıkları para ve faiz politikasına göre değişkenlik gösterebilir. Tüm bankaların başvuru şartlarını görebilmek ve fırsatlardan faydalanmak için TeklifimGelsin’den faydalanabilirsiniz.

ihtiyaç kredisi başvuru4

Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Önemi

Kredi notu, bankalardan kredi alabilmek için en önemli etmenlerden bir tanesidir. Kredi notu birçok etmenden etkilenmektedir ve yüksek olması kredi başvurularının onaylanması için oldukça önemlidir.

Kredi notu hesaplanırken; kredi kartları türleri ve sayısı, gelir gider durumu, geçmişte kullanılan krediler, kredi başvurusu yapılırken halihazırda var olan kredi ve kredi kartı ödemeleri, borçları, kredi kullanım yoğunluğu ve bankaların sahip olduğu güncel bilgileri göz önünde bulundurulur.

Kredi notunu oluşturan verilerin her geçen gün gelişmesi, kredi notu puanlaması ve analizlerinin daha gerçekçi ve doğru bir hal almasına sebep oldu. Bundan dolayı kredi veren kurumlar kredi notuna, kredi değerlendirme ölçütleri arasında daha fazla pay vermeye başladı. Kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlarda çeşitli ayrıcalıkları oldu. Kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlardaki ayrıcalıkları:

● Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanma ayrıcalığı,

● Ticari ilişkideki güven duygusunun hızlı ve kolay oluşması

● Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi,

● İş birliği şartlarının daha kolay esnetilebilme avantajı,

● Kişiselleştirilmiş ürün teklifleri,

● Kefil, ipotek şartları bazı durumlar dışında aranmaz,

● Kredi başvurularının kolay onaylanabilmesi gibi birçok avantaj sağlamaktadır.

Kredi Başvurusunda Bulunabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu, kredi almak isteyen kullanıcıların merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Peki, kredi başvurusunda bulunabilmek için kredi notu kaç olmalı? Bu sorunun yanıtı bankaya ve gelir durumuna göre değişiklik gösterir. Kredi notu düşük ve yetersiz olduğunda belgelendirilebilir gelire bakılır, duruma göre kefil veya ipotek istenebilir. Kredi notlarına göre risk grupları oluşturulur ve kredi kullanma durumları belirlenir.

Kredi notu sıfır olan kullanıcılar riskli durumdadır ve kredi kullanma durumları gelir durumuna bağlıdır ve kefil veya ipotekle kredi kullanma ihtimalleri vardır.

Kredi notu 1-699 arasında bulunanlar en riskli konumunda ve kredi kullanma durumları çok düşüktür.

700- 1099 arasında olanlar orta risklidir ve kredi kullanma durumu düşüktür. 1100-1499 arasında bulunanlar az risklidir ve kredi kullanma durumları gelire bağlıdır. 1500-1699 arasında olanların risk grubu iyidir ve kredi kullanma durumları yüksektir. 1700-1900 arasında olanların notu çok iyidir ve kredi kullanma durumları çok yüksektir.

Bu kredi notları başvuru sırasında genel olarak kabul edilen bir nottur. Bununla birlikte bankaların politikalarına göre bu koşullar değişiklik gösterebilir.

ihtiyaç kredisi hakkında her şey

Kredi Başvurusunda Bulunurken Banka Tekliflerini Karşılaştırma

Nakit ihtiyacını karşılamak için kredilerin sizlere sunduğu kredi tekliflerinden faydalanmanız gerekir. Kredi başvurusunda bulunurken banka tekliflerini karşılaştırma en avantajlı krediyi almanıza olanak tanır. Bu sayede yüksek miktarlardaki kredileri daha uygun faiz oranlarıyla ve uygun vade koşullarıyla kredi çeşitlerinden faydalanabilirsiniz.

TeklifimGelsin bankaların size özel tekliflerini görüntüleyebileceğiniz bir Kişiselleştirilmiş Bankacılık Pazaryeri platformudur.

Kredi başvurusu yapmadan önce TeklifimGelsin üzerinden kredi notunuzu görüntüleyerek, bankaların size özel oran ve kampanyalar oluştururken nelere önem verdiğini öğrenebilirsiniz.

Banka banka dolaşmadan, bankaların çağrı merkezlerinde zaman harcamadan veya mobil uygulamalarla uğraşmadan tüm bankaların güncel faiz oranları ve kredi kampanyalarından faydalanabilirsiniz. Onlarca bankanın teklifini tek bir platform üzerinden ulaşabilirsiniz.

ihtiyaç kredisi hakkında

Kredi Türüne Göre Kredi Başvurusu

Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre kredi başvurusu yaparlar. Bireysel krediler ihtiyaç kredisi, taşıt ve konut kredisi olarak değişmektedir.

İhtiyaç kredisi, düşük tutarlı ve kısa vadeli ihtiyaçları karşılamak için bireyin kendi adına kullandığı ipotekli ve ipoteksiz tüm kredilerdir. İhtiyaç kredisi, bireysel kredi veya tüketici kredisi olarak da ifade edilir.

Konut kredisi, ihtiyaç veya yatırım amacıyla satın almak istediğiniz konutun teminat altına alınarak, bankalar tarafından verilen bir kredi çeşidini ifade etmektedir. Konut kredisi KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutulmaktadır.

Taşıt kredisi, hayalleriniz veya ihtiyaçlarınız doğrultusunda almak istediğiniz sıfır ve ikinci el taşıtı finanse etmek amacı ile kullanılan bireysel bir kredi türüdür. En fazla 48 ay vade ile kullanılabilir ve kredi vadesi boyunca taşıt bankanın teminatı altında kalır.

Bütçenizi yormadan en uygun kredi türüne başvuruda bulunmak için TeklifimGelsin’i kullanabilirsiniz.

kredi başvurusu hakkında

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi başvuruları, kredi çeşitlerine göre farklı zamanlarda sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda bankaların istediği başvuru belgelerine ve bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru süreci, bankaya verilen bilgiler ve taşıt hakkında bankaya sunulan belgelere bağlı olarak farklılık gösterir. Taşıt kredisi başvurusu, ihtiyaç kredisi ile benzer değerlendirme kriterlerine göre başvuru gerçekleştirilen bankanın çalışma prensipleri doğrultusunda, aynı gün içinde ya da 3 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır.

Konutu altına almasına engel olacak herhangi bir durum olup olmadığı da konut değerleme uzmanı tarafından araştırılarak banka tarafından rapora eklenir. Ekspertiz tarafından oluşturulacak raporun bankaya teslim edilebilmesi için minimum 2 iş günü geçmesi gerekir.

Bankaların kredi değerlendirme politikalarına bağlı olarak değişiklik gösteren bu süreç, gelişen bankacılık teknolojileri ile çoğunlukla birkaç dakika içerisinde sonuçlanmaktadır. Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunu, şu anda çalışmakta olduğunuz bankaya yaptıysanız, çok kısa sürede cevap alabilirsiniz. Bazı durumlarda yapılacak değerlendirmenin sonuçlandırılması ise 2 iş gününe kadar uzayabilir.

kredi başvurusu hakkında merak edilen her şey

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

Bankalara kredi başvuruları, kredi notunun ve gelirin yetersizliği gibi birçok nedenden dolayı reddedilebilir. Kredi başvurusu reddedilen kullanıcılar tekrar tekrar başvuru yapmamalıdır ve ekonomik durumunu, kredi notunu ve gelirini gözden geçirmeleri gerekir.

Gelir düzeyinde veya belgelendirilebilir gelirleri yetersiz olabilir. Bu durumda bir sonraki kredi başvuru öncesi iyileştirmeler yapmanız gerekir.

Kredi notunuz düşükse bu durum kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir ve TeklifimGelsin üzerinden kredi notunuzdaki yükseltmeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geçmiş dönem olumsuz kredi siciliniz kredinize engel olmuş olabilir. Eski ödenmemiş borçlar, icra takibi gibi etmenler nedeniyle krediniz onaylanmamış olabilir.

Farklı bankalardan kredi almayı deneyebilirsiniz ama tüm bankalara arka arkaya başvuru yapmak durumun daha kötü olmasına neden olabilir. Bunun yerine TeklifimGelsin üzerinden onlarca bankanın kredi miktarlarını, faiz oranları ve vade sürelerini görebilirsiniz. Bankaların onlarca teklifinden faydalanarak fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.

kredi başvurusu hakkında merak edilenler

Kredi başvuruları, nakit ihtiyacını karşılamak için kullanıcılar için uygun bir seçenektir. İş kurmak, borçlarını kapatmak, ev veya araba almak için kullanıcılar kredi çekebilirler. Peki, kimler kredi başvurusunda bulunamaz?

Kredi notu sıfır olan kullanıcılar kefil veya ipotek kullanarak kredi başvurularının onaylanmasını sağlayabilirler. Kredi notu düşük olsa bile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yasal olarak 18 yaşını doldurmayan bireyler kredi başvurusunda bulunamaz.

Kredi başvurusu için gerekli birçok kriter bulunmaktadır. Bankalar kullanıcıları inceler ve başvuruları onaylayıp, onaylamadıklarını bildirirler. Başvuru yapamayanlar sadece yaşı tutmayan kişilerdir.

![kredi başvurusu ihtiyaç kredisi](https://cdn.teklifimgelsin.com/blog/kredi-basvurusu-hakkinda-merak-edilen-her-sey-2021/kredi-başvurusu-ihtiyac kredisi.svg)

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurularında onaylanması için birçok etmen vardır. Kredi başvurusu neden onaylanmaz diye düşünüyorsanız? Bu etmenler kredi onay sürecini etkilemektedir.

Öncelikle kredi notunuz düşük olabilir. Kredi notunuzun risk grubunda olup-olmadığını ve hangi kredi türüne uygun olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Belgelendirilebilir gelir, bankaların kredi başvuruları onaylaması için önemlidir. Belgelendirilebilir gelir yoksa kredi çıkma olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Kredi notunuz düşük ve başka kredi ödemeleriniz varsa yeni kredi alma olasılığınız düşük olacaktır. Son olarak bankalarla olan ilişkilerinizde onay sürecini etkilemektedir.

Bankaların politikaları genel olarak bunlardır. Bankaların uyguladıkları politikalarda değişiklik olabilir. Kredi başvurusu hakkında daha fazla almak için TeklifimGelsin’i inceleyebilirsiniz. TeklifimGelsin ile onlarca bankanın kredi tekliflerini en kısa zamanda öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En Kolay Kredi Nasıl Hesaplanır?

Etiketler: Kredi Raporu, Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, İhtiyaç Kredisi

Yazar: TeklifimGelsin