TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

11 Şubat 2022

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklama ile ilgili kur korumalı mevduat hesabının duyurusu gerçekleşti. Konu ile ilgili detaylar ise Maliye ve Hazine bakanımız tarafından aktarıldı. Tüm bankaların kullanabileceği sistem ile ilgili ise birçok kişinin kafasında soru işaretleri oluşmuş durumda. Kur korumalı mevduat hesabı temel olarak kişilerin parasını kur korumalı mevduat hesabında tutarak döviz kur farkı ile kazanç elde etme etmesini yardımcı oluyor. Ancak sadece bununla sınırlı değil. Kur korumalı mevduat hesabı açabilmeniz için birçok detay ve şart bulunuyor.

Yazımızda kur korumalı mevduat ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan kur korumalı mevduat hesabı nedir ve özellikleri nelerdir sorularına sevap vermeye çalışacağız. Ayrıca kur korumalı mevduat hesabı nasıl açılır sorunun cevabını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre kur korumalı mevduat hesabı; döviz mevduat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan ve Türkiye sınırları içerisinde yaşayan gerçek kişilerin, hesaplarını vadeli Türk lirası hesabına dönüştürerek yatırımlarının döviz karşısında değerini korumayı sağlayan bir sistemdir.

Kur korumalı mevduat hesabının işleyişini bir örnek ile anlatacak olursak;

kur korumalı mevduat hesabı nedir

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Kur korumalı mevduat hesabı açmak için bilmeniz gereken bir diğer konu ise özellikleridir. Kur korumalı mevduat hesabının özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

-       Kur korumalı mevduat hesabınızı 3, 6 veya 12 ay vadeli olarak açabilirsiniz.

-       Yalnızca Türk lirası cinsinden açılabilir.

-       Kur korumalı mevduat hesabından Türkiye sınırları içerisinde yerleşik yaşayan gerçek kişiler sadece bir kere faydalanabilirler.

-       Hesap açma alt limiti 1000 TL’dir ancak bu limit bankalara göre değişkenlik gösterebilir.

-       Açılan kur korumalı mevduat hesabına uygulanacak olan asgari faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranının altında olamaz.

-       Kur farklı hesaplamaları için ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11’de döviz alış kuru yayınlayacaktır.

-       Kur korumalı mevduat hesabına stopaj uygulanmamaktadır.

-       Vade sonunda kur değişiminin faiz oranının üstünde kalması durumunda oluşabilecek fark hesap sahibine Türk lirası olarak yansıtılacaktır.

-       Paranın kur korumalı mevduat hesabında bulunduğu süre boyunca hesaptan para çekme ya da hesaba para yatırma işlemleri yapılamamaktadır.

kur korumalı vadeli mevduat hesabı

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Yapılan açıklamalarla birlikte birçok banka kur korumalı mevduat hesabı sistemi öncelikle olarak tüm kamu bankalarında uygulamaya koyulmuştur. Dilediğiniz bankada kur korumalı mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

TeklifimGelsin ekibi olarak bu yazımızda kur korumalı mevduat hesabı nedir, özellikleri nelerdir ve nasıl açılır konuları hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kur korumalı mevduat hesabı ve benzeri içerikler için sitemizde bulunan yazılara göz atabilirsiniz.

Etiketler: Mevduat

Yazar: TeklifimGelsin