TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

18 Şubat 2022

Kredi Notunuzu Yükseltmek İstiyorsanız Göz Ardı Etmemeniz Gereken Yöntemler

Kredi notu, kredi başvurusu yaptığınızda bankaların dikkate aldığı bir skordur. Düşük kredi notu, kredi başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilecekken, yüksek kredi notu ise kredi başvurunuzun kabul edilmesinin anahtarıdır. İşte bu sebeple çoğu kişi kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notlarını yükseltmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Ancak, kredi notu yükseltmek sanıldığından daha kolay olabilir. Hatta, çoğu kişi kredi notu yükseltmek için yöntemler ararken fazlasıyla basit bazı ufak detayları göz ardı etmektedirler. Bu yazımızda, kredi notu yükseltmek istiyorsanız göz ardı etmemeniz gereken küçük detaylardan bahsederek “Kredi notu nasıl yükseltilir?” sorusunu cevaplayacağız.

kredi notu yükseltmek için ne yapmalıyım

Kredi Notu Nedir?

İlk olarak “Kredi notu nedir?” sorusunu cevaplayarak başlayalım. Kredi notu, kısaca bankanın kredi başvurunuzu onaylayıp onaylamamasını belirleyen en temel etmendir. 0 ile 900 arasında değişiklik göstermekte olan kredi notu, pek çok farklı faktör tarafından belirlenir. Bankalar, genelde düşük kredi notuna sahip olan kişilere verdikleri kredinin kendilerine geri dönmeyebileceğini düşünerek kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularını onaylamaya yanaşmazlar. 

Kredi notunuzu etkileyen faktörlerin başında mesleğiniz, eğitim durumunuz, gelir durumunuz, ödeme alışkanlıklarınız ve kredi borçlarınız gibi bilgiler yer alır. Tüm bu faktörler temel alınarak hesaplanan kredi notunuz, kredi başvurusunun onaylanması ihtimalinden alabileceğiniz kredi miktarına kadar pek çok şey üzerinde de etkilidir. Dolayısıyla, kredi notunuzu yüksek tutmanız her zaman için önemlidir. 

(Daha fazla ayrıntı için: Kredi Skoru Neden Önemlidir? Kredi Skorunuz Kaç Olmalı?)

kredi puanı yükseltmek için ne yapmalıyım

Kredi Notunuzu Yükseltmek İstiyorsanız Göz Ardı Etmemeniz Gereken Yöntemler

Kredi notu yükseltmek için uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında diğer gönderilerimizde de bahsettiğimiz otomatik ödeme talimatı vermek, borçlarınızı zamanında ve düzenli ödemek, yatırım hesabı açmak, sık kredi çekmemek ve mevcut borçlarınızdan kurtulmak gibi yöntemler yer alır. Fakat, bütün bu yöntemlerin yanında sıklıkla göz ardı edilen fakat kredi notunuz üzerinde etkisi olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

·       Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Çıkarın: Hiçbir bankacılık ürününü kullanmamış olabilirsiniz; genelde, “Mümkünse kredi çekmeyin” gibi öneriler insanlarda bankacılık ürünlerini kullanmadıkları takdirde yüksek kredi notuna sahip olacakları izlenimini oluştursa da bu tam olarak doğru değildir. Bankacılık ürünlerini kullanmamak kredi notunuzun oluşmamasına sebep olacaktır, dolayısıyla, düşük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartmak kredi notunuzun yükselmesi adına olumlu bir harekettir. Bu durumda yapabileceğiniz en ideal şey limiti 1.000 TL olan bir kredi kartı çıkartmak ve bu kartı düzenli olarak ödemek olacaktır. Unutmayın, kredi borçlarınızı düzenli ödemek kredi notunuzu olumlu etkiler.

·       Kredi Kartı Limitlerinizi Yüksek Tutmayın: Her ne kadar yüksek kredi kartı limiti kredi notunuzu doğrudan kötü etkilemese de yüksek limitin kredi notunuz üzerinde bir etkisi yoktur. Bu durumda düşük limitli bir kartın borçlarını ödemesi daha kolay olacağı için düşük limitli bir kart edinin ve borçlarınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltin.

·       Vadesiz Hesabınızda Para Giriş-Çıkışı Olmasına Dikkat Edin: Vadesiz hesabınıza para giriş çıkışı olması bankaya alacağınız krediyi geri ödeyebileceğiniz yönünde olumlu izlenim verir. Bu sebeple düzenli bir para giriş-çıkışı kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

·       Düşük Miktarda Kısa Dönemli Kredi Alın: Eğer kredi alacaksanız düşük miktarda ve kısa dönemli kredi alıp ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. İhtiyaç kredisi olarak verilen düşük miktarlı ve düşük faizli kredileri alıp zamanında ödemek bu noktada etkili bir yöntem olabilir.

·       Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanın: Bankacılık ürünlerini kullanmak kredi notunuzu direkt etkileyen etmenlerden biridir. Bu sebeple, düzenli bir kredi kartı kullanıcısı olmanız kredi notunuzun artması anlamına gelir. Çeşitli alışverişlerinizde kredi kartı kullanıp borçlarınızı zamanında ödediğiniz takdirde kredi notunuz ciddi biçimde artacaktır.

Elbette, bütün bunların yanında size özel, kişisel tavsiyelere de ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte bu durumda kredi dereceniz hakkında bir fikir sahibi olmak ve derecenizi yükseltmek için başvurabileceğiniz hizmetlerin başında TeklifimGelsin Kredi Karnesi gelir.

kredi notu yükseltmek

TeklifimGelsin Kredi Karnesi Nedir?

TG Kredi Karnesi, kredi borçlarınız ve ödeme alışkanlıklarınız gibi finansal hareketlerinizi inceleyip tıpkı kredi notunuz gibi mesleğinizden gelir durumunuza pek çok bilgiyi temel alarak size bir Kredi Derecesi veren bir karnedir. TG Kredi Karnesinde yer alan TeklifimGelsin Kredi Derecesi, A+, A, A-, B+, B, B+, C+, C, C-, D+, D, D-, E+, E, E- harflerinden birisini sizin kredi dereceniz olarak gösterir. Kredi derecenizin A+ olması kredi başvurunuzun muhtemelen onaylanacağı anlamına gelirken E- olması kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalinin çok düşük olduğunu işaret eder.

TeklifimGelsin Kredi Karnesi Bana Kredi Notumu Arttırmada Yardımcı Olabilir Mi?

TeklifimGelsin Kredi Karnesi, kredi derecenizi arttırmak için başvurabileceğiniz bir kaynak olup verdiği tavsiyeler ve bilgiler ile kredi derecenizi arttırmanıza yardımcı olur. Size sunulan bilgiler arasında, kredi derecenizi etkileyen faktörler ve risk seviyeniz yer alır. Yani, TG Kredi Karnesi sadece verdiği bilgilerle bile size kredi başvurunuzun onaylanması ihtimalini arttırmanız için nelere ağırlık vermeniz gerektiğini göstermektedir. 

Ancak, TG Kredi Karnesinin size sunduğu bilgiler sadece bunlarla sınırlı değildir. Kredi Karnenizi aldığınızda kredi borçlarınız ve ödeme alışkanlıklarınız başta olmak üzere temel nitelikleriniz değerlendirilerek kredi derecenizi yükseltmeniz için birkaç tavsiye verilecektir. Bu tavsiyeler uymanız hem TeklifimGelsin Kredi Derecenizi olumlu yönde etkileyecektir.

(Daha fazla ayrıntı için: Kredi Başvurusu Yapacaklara Altın Değerinde Tavsiyeler)

Bunun yanında, kredi başvurusunda bulunacaksanız ancak henüz hangi bankaya başvuracağınızı bilmiyorsanız TeklifimGelsin Kredi Karnesi bu konuda da yardımınıza yetişecektir. TG Kredi Karnesi, size özel kredi tekliflerini listeleyerek kredi arayışınızda yardımcı olur. Kredi Derecenize bağlı olarak size sunulan tekliflerin faiz oranlarını, toplam maliyetlerini ve aylık taksitlerini de Kredi Karnesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

(Daha fazla ayrıntı için: En Uygun Kredi Teklifini Belirlemek İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken Şeyler)

Sadece alabileceğiniz kredileri değil, alabileceğiniz kredi kartlarını da TeklifimGelsin Kredi Karnesi üzerinden görüntüleyerek size en uygun kredi kartına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda, beyan ettiğiniz gelire göre sahip olmanız gereken kredi kartı limiti bilgisi ve kredi kartı limiti arttırma yolları da TG Kredi Karnesi üzerinden görülebilir. Ayrıca, TeklifimGelsin Kredi Karnesi üzerinden risk seviyenizi görüntüleyerek mevcut risk seviyenizin kredi çekim limitiniz üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

(Daha fazla ayrıntı için: Anında Kredi Kartı Veren Bankalar)

Uzun lafın kısası, **TeklifimGelsin Kredi Karnesi **ile kredi başvurusu süreciniz fazlasıyla kolaylaşacaktır. Belirli aralıklarla TG Kredi Karnenizi inceleyip size sunulan tavsiyelere uyarak kredi derecenizi arttırmanız, kredi başvurunuzun onaylanması ihtimalini dikkate değer biçimde arttıracaktır. Fakat, TG Kredi Karnesinde size sunulan tavsiyelerin yanı sıra bazı temel yöntemleri uygulayarak kredi derecenizi kısa sürede yükseltebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler başta olmak üzere blog sayfamızda yer alan diğer tavsiyeleri uygulamaya hemen başlayabilirsiniz.

(Daha fazla ayrıntı için: Kredi Derecesini Yükseltmek İçin 5 Öneri)

Etiketler: İhtiyaç Kredisi, Kredi Karnesi

Yazar: TeklifimGelsin