TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

3 Mart 2022

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl İşler?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl İşler?

Gündelik yaşamda ortaya çıkan acil nakit gereksiniminin karşılanabilmesi için bankalar tarafından sunulan pek çok bankacılık ürünü mevcut. Genellikle düşük bir faiz ya da hizmet ücreti karşılığında kullandırılan bu ürünler, nakit gereksinimlerinin karşılanabilmesi adına önemli bir yere sahip. Kredili mevduat hesabı da bankalar tarafından sunulan kullanışlı bankacılık ürünleri arasında. Kredi ya da kredi kartı gibi ürünlere kıyasla daha pratik şekilde kullanılabilen ve daha cazip faiz seçenekleri ile sunulan kredili mevduat hesapları, günümüze hemen her bankada mevcut. 

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı genellikle vadesiz hesaplara bağlı olarak sunulan bir ek hesap türü olarak tanımlanabilir. Bu hesap üzerinden, banka tarafından tanımlanmış olan miktarda nakdi kredi kullanılabilir. Kredili mevduat hesapları sayesinde, bireyler hesaplarında nakit para olmadığı zamanlarda nakit çekerek ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ayrıca bu hesaplar üzerinden çeşitli fatura ödemeleri de yapılabilir. Ancak kredili mevduat hesaplarının limitleri çok yüksek olmaz. Bankadan bankaya göre değişiklik gösteren bu limitler, aynı zamanda müşterinin kredi notundan da doğrudan etkilenir. Daha çok günlük ihtiyaçların karşılanması için tasarlanmış bir bankacılık ürünü olduğu için, limit artırma olanağı da kısıtlı tutulur. 

kredili mevduat hesabı nedir?

Kredili mevduat hesapları ile kredi kartlarında bulunan nakit avans sıklıkla karıştırılan bankacılık ürünleridir. Nakit avans kredi kartı üzerinden, kredili mevduat hesabı ise banka kartı üzerinden çekilir. İki ürün arasında bunun dışında da farklılıklar bulunur. Nakit avans istenildiği zaman taksitli olarak da kullanılabilir ve daha sonra taksitler halinde ödenir. Kredili mevduat hesaplarında ise kullanılan tutarın tek parça olarak geri yatırılması gerekir. Ayrıca uygulanan ücret ve faiz oranları bakımından da iki ürün arasında açık farklılıklar olduğu söylenebilir. 

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl İşler?

Kredili mevduat hesabı günübirlik nakit ihtiyaçların karşılanabilmesi için sunulmuş olan bir bankacılık ürünüdür. Bu yüzden de işleyişi son derece kolaydır. Bazı bankalarda müşteriler hesap açtıkları anda, vadesiz hesaplarına ek olarak kredili mevduat hesabı da tanımlanmış olur. Bazı bankalarda ise kredili hesap açabilmek için bireylerin sonradan başvuruda bulunması gerekir. Müşterilerin kredi puanları, diğer bankacılık ürünlerini ödeme düzenleri ve gelir düzeyleri gibi etkenlere bağlı olarak farklı limitler tanımlanabilir. Ayrıca sonradan limit yükseltimi de yapılabilir. Kredili mevduat hesaplarında genellikle günlük olarak faiz işler. Yani tanımlanmış olan limit dahilinde kullanılan nakdi kredi tutarına, ödeneceği güne kadar günlük faiz işlemeye devam eder. Borcun tamamen ödendiği gün, faiz işlemesi de kesilmiş olur. Ancak bu durum, borcun uzun süre ödenmemesinin mümkün olduğu anlamına gelmez. Kredili mevduat hesaplarından kullanılan tutarların 30 gün içerisinde geri ödenmesi gerekir. Bazı bankalar bu süreyi 90 güne kadar uzatabilir. Her geçen gün işleyen faiz miktarı da artacağı için, bu hesaplardan kullanılan paranın en kısa sürede ödenmesi önerilir. 


İlginizi çekebilir: Vadeli Döviz Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Etiketler: Mevduat, Kredi Kartı, Aidatsız Kredi Kartı, Kredili Mevduat Hesabı

Yazar: TeklifimGelsin