2023 Memur Zammı Açıklandı

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2023

2023 yılında memur maaşlarına dair heyecanla beklenen an sonunda geldi. "2023 Memur Zammı Açıklandı" haberini senin için detaylarıyla inceledik. İşte en güncel memur maaşı zammı bilgileri!

Kredi - Karne - BannerKredi - Karne - Banner

Memur Zammı Açıklandı mı?

2023 yılında kamu sektörü çalışanları için merakla beklenen haber sonunda geldi. Kamu çalışanı maaşları için; Temmuz 2023 Memur zammı açıklandı! Peki, bu zam ne kadar oldu?

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılları için zam oranı belli oldu. 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10; 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Görevdeki Memurların Maaş Artışı Ne Kadar Oldu?

‘’Memur maaş artışı ne kadar oldu?’’ sorusu da çok merak edilenlerden. 2023 yılında, en düşük kamu sektörü maaşları yani en düşük memur maaşı 2023 Temmuz’unda 22.017 TL’ye yükseltildi. Ortalama memur maaşı ise 25 bin TL seviyesine geldi.

Peki Türkiye’deki memur maaşı ortalaması kaçtır?

2023 Temmuz ayında yapılan zam ile ortalama memur maaşı 25 bin 15 liraya çıkarıldı. Temmuz ayı memur maaşı artış oranı ortalama yüzde 74'e karşılık gelmektedir.

Emekli Memurların Maaş Zammı

Emekli Memurların Maaş Zammı

Emekli Memurların Maaş Zammı Ne Kadar Oldu?

‘’Emekli zammı’’ , ‘’emekli maaş zammı’’ , ‘’emekli maaş zammı hesaplama’’ da bu ara merak edilen konulardan bir tanesi. Temmuz ayında, memurlar ve memur emeklileri yüzde 10,90 oranında enflasyon farkı ve yüzde 6 toplu sözleşme zammı alacaklar. Bu sayede, memurlar ve memur emeklileri temmuz ayında toplam yüzde 17,55 oranında bir zam hakkı elde edecekler. Hükümetin Meclis'e sunduğu kanun teklifiyle, memurlara ek olarak yüzde 17,55'lik zamın yanı sıra 8 bin 77 TL'lik seyyanen artış da öngörülüyor.

SGK Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK emekli maaşı hesaplama işlemi, emeklilik için gereken prim gün sayısını, prim ödeme tutarını ve yaş şartlarını içerir. Hesaplama yapılırken aşağıdaki kriterlere dikkat edilir.

  • Prim Gün Sayısını Belirleme:Emekli olabilmek için belirli bir prim gün sayısına ihtiyaç vardır. Bu süre genellikle 25 yıl veya 15 yıl sigortalı çalışma süresini ifade eder. Emeklilik türüne göre bu süreler farklılık gösterebilir.
  • Prim Ödeme Tutarını Hesaplama:Emekli maaşı hesaplamasında prim ödeme tutarı önemlidir. Çalışan her ay maaşından prim kesintisi yapılır. Bu kesintileri SGK tarafından belirlenen prim oranlarına göre hesaplayabilirsin.
  • Yaş Şartlarını Gözden Geçirme:Emekli olabilmek için belirli bir yaş şartı da bulunmaktadır. Yaş şartı, emeklilik türüne ve çalışılan süreye göre değişiklik gösterebilir.
  • SGK Emekli Maaşı Hesaplama:Emekli olmak için gerekli olan bu üç ana unsurun bilgisine sahip olduktan sonra, SGK'nın resmi internet sitesinde bulunan emekli maaşı hesaplama aracını kullanabilirsin. Bu araç, prim gün sayınızı, prim ödeme tutarını ve yaşını girdikten sonra sana tahmini emekli maaşını hesaplar.

En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

Evli ve iki çocuklu bir memurun maaşı, 1 Ocak 2024 tarihinde yüzde 15'lik bir zam, enflasyon farkı, toplu sözleşme ikramiyesi ve aile yardımı eklemeleriyle birlikte, mevcut 22.017 TL'den 32.297,40 TL'ye yükselecek.

Etiketler: Enflasyon

Yazar: TeklifimGelsin