TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

29 Kasım 2021

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Kredili mevduat hesabı, mevduat hesabınızdaki birikimlerinizi küçük bir krediye veya kredi kartına çeviren bir uygulamadır. Birikimlerinizi risksiz ve güvenilir bir yatırım olan bankaların mevduat hesaplarında altın, döviz veya Türk lirası olarak değerlendirebilirsiniz. Kredili mevduat hesabında ise banka hesabınızda bulunan miktardan daha fazlasını kullanabilirsiniz. Bankalar limit belirler ve o limitler dahilinde hesabınızdaki paradan daha fazlasını harcayabilirsiniz. Kredili mevduat hesabı nedir, neye göre belirlenir, detaylarını inceleyelim.

kredili mevduat hesabı

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Biriktirdiğiniz para, altın ve dövizlerinizi güvence altına alıp ve gelir sağlamak için mevduat hesabına yatırabilirsiniz. Peki, kredili mevduat hesabı nedir, nasıl işler? Kredili mevduat hesabı, bir çeşit hazır kredidir. Bankaya birikimlerinizi yatırdınız ve harcama yapmanız gerekiyor, paranızı aldığınızda vade bozulur ve faiz getirisi alamazsınız.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde ise KMH’nın tanımı, “Kredili mevduat hesabı sözleşmesi: Kredi verenin önceden tüketiciyle açıkça kararlaştırarak belirli bir limit dahilinde tüketicinin mevduat hesabında var olan aktiften fazlasını kullanmasına izin verdiği sözleşme” olarak açıklanır. Birikiminiz varsa kredi kartı yerine bu hesap türünü tercih edebilirsiniz.

Bankanız size bir limit belirler ve o limite kadar harcama yapabilir sonrasında kredi kartı ekstresi gibi ödeme yapabilirsiniz. Düzenli ödemeler sonucunda limitlerde artış olabilir.

kredili mevduat hesabı basvuru

Kredili Mevduat Hesabı Neye Göre Belirlenir?

Harcamalarınız sonrasında hesabınızdaki para korunur ve faiz getirisi almaya devam edersiniz. Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir, limitler neye göre değişir?

Kredili mevduat hesabı limiti bankaya göre değişir. Başvuru sahibinin geliri, kredi notu hesap limitini belirlemektedir. Kredili mevduat hesabı için çoğu zaman aylık gelirin 3 katı olarak limit belirlenir.

Bankayla anlaşma yaparken özel bir gün belirlenmediyse hesaplanan faiz, her ayın son günü hesaba yansır ve günlük olarak hesaplama yapılır.

Kredili mevduat hesabında yeterli para yoksa, EFT, havale, fatura ödeme işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır.

Birçok koşul ve etmen bankaların para ve faiz politikasına göre değişmektedir.

kredili mevduat hesabı nasıl yapılır

Kredili Mevduat Hesabı Gecikmeye Girerse ne Olur?

Kredili mevduat hesabı için bankalarla anlaşma yaparken kredi kartı ödemelerine benzer bir hesap kesimi olur. En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kredili mevduat hesabı gecikmeye girerse sorusudur,

Kredili mevduat hesabı gecikmeye girdiğinde bankalarla yapılan anlaşmalara göre günlük faiz uygulanır. Ödemeler 90 günlük bir gecikmeye uğradığında yasal takip işlemleri başlatılır.

Kredili mevduat hesabı, küçük ani ihtiyaçları karşılamak için iyi bir yoldur. Kredili mevduat hesabı için hesap limit artırımı yapmak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

TeklifimGelsin ile en doğru ve uygun kredili mevduat hesaplarına ulaşabilirsiniz. TeklifimGelsin ile karşılaştırma yapabilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik bankaya başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vadeli Mevduat Nedir? Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Etiketler: Mevduat, Kredili Mevduat Hesabı, Yatırım

Yazar: TeklifimGelsin