TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

11 Şubat 2022

Kredi Skorunu Yükseltmenin En Kolay Yolları

Bankaların size kredi ve kredi kartı verme ihtimalini arttıracak yöntemleri kullanarak bankalardan kredi veya kredi kartı alma şansınızı arttırabilirsiniz.  Öncelikle kredi skoru yükseltmek kolay veya çabuk olacak bir şey değildir. Çok zaman harcamanız ve yoğun çaba gerektirir. Kredi skorumu nasıl yükseltebilirim diyorsanız, bunun için size bazı yöntemler sunacağız. Bu yöntemleri yazımızda sizin için sıraladık.

kredi almanın yolları

Mevcut Borçlarınızı Yapılandırın

Kredi skorunuzu düşüren temel neden, bankalara olan borçlarınızı zamanında ve düzenli ödememenizdir. Farklı bankalardaki borçlarınızı tek bir bankada birleştirip yeniden yapılandırarak skorunuzu yükseltebilirsiniz. Bu sayede hem diğer bankalara olan borcunuzu kapatacaksınız hem de tek bir bankaya borçlu olacaksınız. Yapılandırma taksitlerinizi aksatmamanız da kredi skorunuz için önemlidir.

Kredi skorunu yükseltmek için taksit ödemelerini aksatmamak gerekir. Bu yüzden yapılandırma taksit tutarını belirlerken bütçenize göre belirlemeye dikkat edin. Sizi zorlayabilecek kampanyaları asla kullanmayın.

Kredi Kartı Borçlarınızı Kapatın

Tüketicilerin çoğu kart borcunun yalnızca asgari tutarını ödeyerek kalan borcu erteliyor. Bu erteleme kredi skorunu olumsuz etkiler. Bunun tek çözümü bankayla anlaşarak borcu yeniden yapılandırmak veya kart borcunun taksitinin tamamını ödemektir.

Borçlarınızı Zamanında Ödeyin

Kredi skorunuzun %35’i ödeme alışkanlıklarınızla belirlenir. Kredi skoru yükseltmenin en önemli yöntemlerinden biri bankalara olan borçların zamanında ödenmesidir. Çektiğiniz kredinin taksitini veya kredi kartınızın ekstresini zamanında öderseniz kredi skorunuz kolayca yükselir. Son ödeme gününe kadar borçlarınızı geciktirmeden ödemeniz de kredi skorunuzu yükseltmenize yardımcı olur. Kredi kartınızın ekstresinin sadece asgari borcunu değil tüm borcu ödemeye özen gösterin.

Çok Kez Kredi veya Kredi Kartı Başvurusu Yapmayın

Belli bir zaman diliminde peş peşe yapacağınız kredi ve kredi kartı başvuruları “aşırı sorgulama” olarak adlandırılan ve kredi skorunuzu olumsuz etkileyecek bir sonuca neden olur. Bankalar başvurunuzu değerlendirirken bu sonucu göz önünde bulundurur. Bankaların gözünde imajınız olumsuz etkilenir. Ayrıca kredi skorunuzun da düşmesine sebep olur.

Faturalarınızı Aksatmadan Ödeyin

Kredi skoruyla faturanın alakasının ne olduğunu sorgulayabilirsiniz. Ancak faturalar da kredi skorunda önemli faktörlerden biridir. Çünkü kredi skoru hesaplanırken birçok faktöre bakılır. Gecikmiş veya ödenmemiş elektrik, su, doğalgaz gibi faturalar kredi skorunuzu düşürür. Faturalarınıza kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi skorunuza olumlu yansıyacaktır.

Kredi Limit Kullanımlarınızı Düşük Tutun

Bankalardan kullanabileceğiniz kredi ve kredi kartının belli limitleri vardır. Bu limitleri, toplam kullanılabilir limitlerinizin %30 veya daha altında tutmanız kredi skorunuz için faydalı olur. Çünkü bu oran yükselirse borcunuzun yüksek olduğu anlamına gelir ve kredi skorunuzu olumsuz etkiler. Kredi kartı limitleriniz çok yüksek olmasın. Yüksek limitin kredi skoruna olumlu bir etkisi yoktur. Yalnızca düzenli ödeme kredi skorunuzu yükseltir. Ayrıca kısa vadeli ve düşük miktarda kredi çekip düzenli ödeme yaparsanız da kredi notunuz yükselecektir.

Gerekmedikçe Kredi- Kredi Kartı Kullanmayın

Yeni kredi veya kredi kartı kullanmanız kredi skorunuzun hesaplanmasında kullanılan bir yöntemdir. Örneğin, daha önceden kullandığınız bir kredi var ve ödemelerini düzensiz yapıyorsunuz. Yeni kullandığınız kredide ödeme performansınız henüz bilinmediği için bu durum kredi skorunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Yapacağınız düzenli ödemelerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kullanmadığınız Kredi Kartlarını İptal Etmeyin

Bazı kredi kartlarının yıllık ödenmesi gereken kullanım ücretleri olur. Yıllık ücret ödemeniz gerekmeyen bir kredi kartınız varsa kesinlikle iptal etmeyin. Yukarıdaki maddelerden birinde de belirttiğimiz gibi kredi skorunuzun bir kısmını toplam kullanılabilir kredi limitleri ve kullandığınız limit oranına bağlıdır.

Bir kredi kartını iptal ettiğinizde limitiniz azalır ve bu da kredi notunuzu düşürür. Eğer kredi kartınızı iptal etmeye karar verdiyseniz hesaplamaları dikkatlice yapmalısınız veya bir profesyonelden hesaplamalar için yardım alabilirsiniz.

Asgari Ödemeleri Kaçırmayın

Kredi ve kredi kartları ödemelerinde minimum ödeme tutarı dediğimiz asgari ödemeleri düzenli yapmanız son derece önemlidir. Çünkü asgari ödeme yapmamak hem kredi notunuzu düşürür hem de takibe düşmenize neden olabilir. Dönem borcunun tamamını ödeyemeyeceğiniz durumlarda mutlaka asgari tutarı ödemeye çalışmalısınız. Bu sayede kredi skorunuzun düşmesini engellemiş olursunuz.

Banka Hesaplarınızı ve Ekstrelerinizi Kontrol Edin

Yaptığınız harcamaları ve ödemeleri düzenli şekilde kontrol etmeniz bazı sorunları önlemenize yardımcı olacaktır. Unutulan ödemeler kredi notunuzu düşüreceği için bu konu son derece önemlidir.

Kredili Ürün Kullanım Çeşitliliğini Koruyun

Kredi skorunuzu yükseltmek için kullanılan ürünlerin çeşitliliğini korumak önemli bir şeydir. Bu sadece çektiğiniz kredi ya da kredi kartı olmayabilir. Faturanıza ek alacağınız bir cihaz bile bu ürünlerin arasına girer.

Örneğin, kredi taksitlerinizi, kredi kartı borçlarınızı ve faturalarınızı aynı anda düzenli bir şekilde ödemeniz, farklı türlerde kredileri ödeyebileceğinizi gösterir. Bu hem kredi notunuzu olumlu etkiler hem de başvuracağınız başka kredi türlerinin çıkma olasılığını arttırır.

Teminatlı Bir Kredi Kartı Kullanmayı Düşünün

Kredi çekemiyor ya da kredi kartı alamıyorsanız veya daha önce kredi geçmişiniz yoksa kredi skorunuzu yükseltmek için bu seçenek size baya yardımcı olacaktır.

Bloke teminatlı bir kredi kartı bankalardan kolayca alınabilir. Kredi kartının verilmesi için bir bloke tutarı gerekir. Bu bloke tutarı bankanın riskini ortadan kaldıracağı için dileyen herkese bu türden bir kredi kartı vereceklerdir. Bu tür bir kredi kartı aldıysanız düzenli ödemeler başta olmak üzere makaledeki diğer tüm faktörlere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Geçmişiniz Güçlü Olsun

Kredi skoru sizin kredi geçmişinizi ortaya döken bir puanlama sistemidir. Kredi geçmişiniz ne kadar güçlü, temiz ve düzenli olursa kredi skorunuz da aynı orantıda yüksek olacak ve iyi bir seviyede kalacaktır.

Dengeleri Korumaya Dikkat Edin

Biraz yeterli zaman ayırmak ve yeteri çabayı göstermek kredi skorunuzun bir süre sonra yükselişe geçmesine neden olacaktır. Çoğu zaman, kredi skoru ne zaman yükselir sorusuna net bir cevap almanız mümkün değildir. Ancak göstereceğiniz çabaya bağlı olarak en az 3 ila 6 ay arasında beklemeniz gerekebileceğini söyleyebiliriz.

Kredi skorunuzu yükseltmek için yapmanız gereken tüm her şeyi yaparak dengeyi sağlamaya devam etmeniz, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız ve sadece beklemeniz yeterli olacaktır. Çünkü skorun yükselmesi hemen olacak, kolay bir şey değildir.

Kredi skorunuzu yükseltmeniz için verdiğimiz bu ufak tüyolar umarız ki işinize yarar.

Etiketler: Kredi Karnesi

Yazar: TeklifimGelsin