TeklifimGelsin
TeklifimGelsin
Kredi
Yatırım
Ayın Ürünleri

TeklifimGelsin Blog

4 Aralık 2021

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi almak isteyen kullanıcılar için kredi notu oldukça önemlidir. İhtiyaçlarını karşılamak, yeni ev veya araba almak isteyenler bankalardan kredi alarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kredi çekeceklerin bilmesi gereken en önemli etmen kredi notudur. Kredi notu, bankalarla ilişkilerini, ödeme alışkanlıklarını belirleyen bir rapordur. Kredi çeşitlerine göre kredi notunun yeterli olması kredi başvurularının onaylanmasını sağlar. TeklifimGelsin olarak kredi notu nedir, nasıl yükseltilir, yakından inceleyelim.

kredi notu nedir. kredi notumu nasıl öğrenebilirim

Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notu, kredi almak isteyenlerin kredi durumlarını, ödeme alışkanlıklarını ve krediyle alakalı bilgilerini kapsayan rapordur. Kredi notu, 1 ile 1900 arasında değişen bir değere sahiptir. Peki, kredi notu nedir, ne işe yarar, neden bilmek gerekir?

Kredi notu, kullanıcıların kimlik belgesi gibi bir belgedir. Bankalardan aldıkları kredi kartları, kredili mevduat hesapları, ödeme sürekliliği gibi etmenler baz alınarak hesaplanır.

İhtiyaç, konut veya taşıt kredi çeşitlerine göre kredi notunun yeterli olması gerekir. Aksi takdirde kredi başvurusu reddedilir ve kredi çekecekler için üzücü bir durum olur. Geri ödeyebilme gücünüzü belirten kredi notunda puan yükseldikçe risk azalır ve kredi başvurusu daha kolay onaylanır.

kredi puanı nasıl belirlenir. kredi notumu nasıl artırabilirim

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi notu düşük olanlar veya sıfır olanlar yüksek miktarlarda olan kredileri alamayabilirler. Kredi için kredi notu oldukça önemli olsa da belgelendirilebilir gelir, ipotek ve kefil kredi onaylanmasını etkilemektedir. Peki, kredi notu düşük ve sıfır olanlar için kredi notu nasıl yükseltilebilir, yakından inceleyelim.

Öncelikle mevcut kredi ve kredi kartı borçları ödenmelidir, ödenen borçlar kredi notunun yükselmesini sağlar,

Kredi başvurusu onaylanmayanlar başka bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirler. Üst üste kredi başvurusunda bulunmak kredinin onaylanma ihtimalini azaltır.

Kredi ve kredi kartı ödemeleri zamanında ödendiğinde kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir.

Bankalardan kredi veya kredi kartı hiç almadıysanız, bankalar sizi tanımlayamaz. Kredi notunuzu yükseltmek için maaşınıza göre limiti yeterli bir kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz.

kredi notu yükseltme

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun kaç olduğu kredi alabilmek için çok önemli. Belirttiğimiz gibi kredi notu, ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi için yeterli olmalıdır. Bu kredi çeşitlerini alabilmek için kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu;

0-699 arasında olanlar çok riski gruptadır ve kredi alamazlar,

700-1099 arasında olanlar orta riskli gruptadır ve alma ihtimalleri düşüktür,

1100-1499 arasında olanlar az riskli gruptadır ve kredi alma ihtimalleri değişebilir,

1500-1699 arasında olanlar kredi için iyi durumdadır ve kredi alabilirler,

1700-1900 arasında olanlar çok iyi durumdadır ve kolaylıkla kredi alabilirler.

Kredi almak için kredi notu yüksek olsa da kredi onayı bankaların insiyatifine kalmaktadır. Kredi notuyla birlikte gelir durumu ve ipotekler kredi alabilmek için önemli etmenlerdir. TG Kredi Raporu ile size özel finansal geçmişinizi, kredi derecenizi, risk puanınızı öğrenebilirsiniz.

Etiketler: Kredi Raporu, Kredi, Kredi Notu

Yazar: TeklifimGelsin