TeklifimGelsin
İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi
24 Kasım 2022

İhtiyaç kredisi kullanmak çoğu zaman farklı miktarlardaki nakit ihtiyacını karşılamanın en hızlı yoludur. Detay vermek gerekirse ihtiyaç kredileri eğitim, gezi, tatil veya bireysel diğer tüm ihtiyaçlar için kullanılabilmektedir.

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemini yapmak için kullanılmak istenilen kredi miktarının belirlenmesi gerekir. İhtiyaç kredisi hesaplama; kullanılacak kredi tutarı, geri ödeme vadesi ve kredinin faiz oranına göre yapılır.

İhtiyaç Kredisi Hesaplanırken En Önemli Kriterler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapılırken en önemli kriterler kredi tutarı, ödeme vadesi, aylık faiz oranı, toplam ödeme, yıllık maliyet oranı ve masraftır. KrediMetre ile istediğin tutar, vade ve faiz oranına göre ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi için hesaplamanı yapabilirsin.

İhtiyaç Kredisi Hesaplanırken Kullanılan Faiz Oranı Nedir?

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi sırasında kullanılmak istenilen kredi tutarı ve vadesine göre hesaplama yapılırken güncel faiz oranı kullanılır. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunulacak bankanın kredi maliyet kalemleri de ihtiyaç kredisi hesaplama aracıyla öğrenilebilir. Bu sayede bankanın güncel faiz oranı, kredi dosya masrafı, aylık taksit miktarı ve geri ödenecek toplam tutar görüntülenebilir.

Kredi Ödeme Planı Nasıl İşler?

Kredilerin aylık taksitleri içinde ana para için ödenen tutar her ay artar ve faiz için ödenen tutar her ay azalır. Bunun temel nedeni kredi ödeme planlarında kredi taksit tutarı belirlenirken aylık ödemelerin sabitlenmesidir. Aylık kredi ödemelerinde, ödenecek kredi faizi ve vergiler taksitten; kalan miktar kredi anapara ödemesinden düşülür. Her taksit ödendiğinde anapara miktarı azalır. Ödenecek olan kredi faizi de her taksit döneminde kalan anapara üzerinden hesaplanır. Buna bağlı olarak aydan aya faiz tutarı azaldığından ödenen taksit içinden kredi anaparasından düşülecek miktar artmaktadır.

20.000 TL 12 ay vadeli örnek kredi detay tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVadeFaiz OranıAylık TaksitMasrafYıllık Maliyet OranıToplam Ödeme
20.000 TL12 ay%1,541.882,49 TL110 TL%26,2622.589,88 TL

İhtiyaç Kredisi Limiti Ne Kadardır? Kaç Liraya Kadar Kredi Çekilebilir?

İhtiyaç kredisi üst limiti banka özelinde değişiklik gösterebilir. Bireysel olarak çekilebilecek ihtiyaç kredisi üst limiti ise başvuru sahibinin geliriyle orantılıdır. Ülkemiz yasalarına göre kişinin aylık toplam ödemelerinin tutarı, belgelenebilir gelirin %50’sinden fazla olmamalıdır. Bu kapsamda başvurulan kredinin aylık taksit ödemelerinin 2 katı kadar gelir beyan edilmeli ve belgelenmelidir. Bu durum bankaların kredi politikaları ve kişi özelinde başta mevcut risk durumu olmak üzere çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

İhtiyaç Kredisinde Maksimum Vade Nedir?

Aşağıdaki tabloda 9 Haziran 2022 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen tüketici kredisi ödeme vade ve kredi tutarı limitlerini görebilirsiniz. BDDK kredi tutarı 50.000 TL üzerinde ve 100.000 TL altında olan ihtiyaç kredileri için ödeme vadesini en fazla 24 ay, kredi tutarı 100.000 TL üzerinde olan krediler için ise ödeme vadesini en fazla 12 ay olarak belirlemiştir.

Kredi Tutarı LimitiÖdeme Vade Sınırı
0 - 50.000 TL36 ay
50.000 TL - 100.000 TL24 ay
100.000 TL üzeri12 ay

Bununla birlikte bankalar ihtiyaç kredisi başvurusu yapan müşterilerinin kullanabilecekleri kredi miktarını ve kredi vadesini kredi notunu değerlendirdikten sonra yasal sınırlar dahilinde olmak kaydıyla kişi özelinde belirlerler.

Kısa ve Uzun Vadeli Kredilerin Farkları Nelerdir?

12 aya kadar geri ödemeli krediler kısa vadeli, 12 ay üzeri geri ödemeli krediler ise uzun vadeli kredilerdir. İhtiyaç kredisi vadesi uzun olduğunda aylık ödenecek taksit miktarları daha uygun olsa da ödenecek toplam faiz miktarı vadenin uzunluğuna bağlı olarak artar. Bu nedenle kısa vadeli krediler ödenecek faiz miktarının daha az olması nedeniyle tüketici açısından daha avantajlı kredilerdir. Aynı zamanda kullanılan kredinin kredi vadesinin bitişinden önce erken kapama yolu ile kapatılması olasılığı bulunuyorsa kısa vadeli krediler yine daha avantajlı olacaktır.

Kısa Vadeli Kredi Çekmek Her Zaman Avantajlı mıdır?

Ödeme güçlüğü yaşanmaması için yalnızca faiz avantajından yararlanmak adına kısa vadeli kredi çekmek doğru değildir. Yapılması gereken zorlanmadan, düzenli olarak ödenebilecek aylık ödeme miktarını ve buna uygun kredi vadesini belirlemektir. Aksi takdirde ödeme düzensizliği gecikme faizi ile karşılaşılmasına ve kredi notunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapıldığında bankalar başvuru inceleme sürecini başlatırlar. Bu süreçte müşterinin ibraz ettiği bilgiler, belgeler ve kredi notu değerlendirilir. Başvurunun onaylanması halinde kullanılabilecek kredi tutarı ve vadesi tüketiciye bildirilir. Bankaya ibraz edilen ve belgelendirilen gelir arttıkça ihtiyaç kredisi başvurusunun onaylanma olasılığı ve çekilebilecek kredi tutarı artar. Kullanılabilecek kredi miktarının artırılması için kefil ya da ipotek verilmesi de söz konusu olabilir.

Yüksek Gelir İstenilen Tutarı Çekmek İçin Yeterli Midir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapan kişilerin unutmaması gereken nokta, belgelenen gelirin yüksek olmasının istenilen tutarda kredi kullanılabileceğini garantileyen bir unsur olmadığıdır. Başvuru sahibinin kredi notu yeterli olmalı ayrıca geliri ile mevcut ödemeleri orantılı olmalıdır.

Kredi Notu Neyi İfade Eder?

Kredi notu bankalar nezdinde çok önemlidir. Bir bakıma tüketicinin bankalarla olan ilişkileri ve düzenli ödeme alışkanlığı olup olmadığı hakkında referans olarak değerlendirilir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmadan önce kredi notu sorgulaması yapılması, kredi notunun yetersiz olması halinde kredi notu yükseltildikten sonra kredi başvurusunda bulunulması fayda sağlayabilir.